Rubycon 50TWL33MEFC6.3X11
50TWL33MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
50TWL33MEFC6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50TWL33MEFC6.3X11.pdf
Availability of 50TWL33MEFC6.3X11
QUANTITY
50TWL33MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50TWL33MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-50TWL33MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50TWL33MEFC6.3X11
Related Links50TWL33M, 50TWL33MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50TWL33MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 50TWL33MEFC6.3X11
RES SMD 374 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1 1/2-50' BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf