Rubycon 50TWL33MEFC6.3X11
50TWL33MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
50TWL33MEFC6.3X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50TWL33MEFC6.3X11.pdf
Availability of 50TWL33MEFC6.3X11
QUANTITY
50TWL33MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50TWL33MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-50TWL33MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTWL
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50TWL33MEFC6.3X11
Related Links50TWL33M, 50TWL33MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50TWL33MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 50TWL33MEFC6.3X11
JUMPER FOR WF 10 2POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 68 Position Through Hole, Right Angle Kinked Pin datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
ANTENNA 433MHZ 1/4WAVE SMA 180" datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf