Rubycon 50TWL4.7MEFC5X11
50TWL4.7MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
50TWL4.7MEFC5X11
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50TWL4.7MEFC5X11.pdf
Availability of 50TWL4.7MEFC5X11
QUANTITY
50TWL4.7MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50TWL4.7MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-50TWL4.7MEFC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50TWL4.7MEFC5X11
Related Links50TWL4.7, 50TWL4.7MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50TWL4.7MEFC5X11 Details Description
Related parts for 50TWL4.7MEFC5X11
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 500M OHM 1.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN SPLICE PARALLEL 8AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BOX ALUMINUM BLACK 4"L X 2.25"W datasheet.pdf
TERMINAL QL 10 SAKK4 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 1% 15W datasheet.pdf