Rubycon 50WA150MEFCT810X9
50WA150MEFCT810X9 picture photo
Mfg. Part Number
50WA150MEFCT810X9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50WA150MEFCT810X9.pdf
Availability of 50WA150MEFCT810X9
QUANTITY
50WA150MEFCT810X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50WA150MEFCT810X9
Internal Part NumberEIS-50WA150MEFCT810X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50WA150MEFCT810X9
Related Links50WA150M, 50WA150MEFCT810X9 Datasheet, Rubycon Distributor
50WA150MEFCT810X9 Details Description
Related parts for 50WA150MEFCT810X9
CAP MICA 0.015UF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
DSUB CON D*M F RG178 SS MIL datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RAISE/LOW datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW SIG END 25 COL datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SONET/SDH SYNCH 100CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 1200V 230A TO-93 datasheet.pdf