Vishay Semiconductor/Diodes Division 50WQ03FNTRR
50WQ03FNTRR picture photo
Mfg. Part Number
50WQ03FNTRR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 5.5A DPAK
Datasheet Download
50WQ03FNTRR.pdf
Availability of 50WQ03FNTRR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50WQ03FNTRR Order Process
Ship out your order
Specifications of 50WQ03FNTRR
Internal Part NumberEIS-50WQ03FNTRR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)5.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If460mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50WQ03FNTRR
Related Links50WQ0, 50WQ03FNTRR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
50WQ03FNTRR Details Description
Related parts for 50WQ03FNTRR
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
FMAC INPUT FILTER 3-PHASE 50A datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 9POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 215MA 4.3 OHM SMD datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
IMPACT 5-PAIR 10-COL OPEN 28MM M datasheet.pdf
CAP ALUM 43000UF 20% 7.5V FLTPCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf