Rubycon 50WXA150MEFC10X9
50WXA150MEFC10X9 picture photo
Mfg. Part Number
50WXA150MEFC10X9
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50WXA150MEFC10X9.pdf
Availability of 50WXA150MEFC10X9
QUANTITY
50WXA150MEFC10X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50WXA150MEFC10X9
Internal Part NumberEIS-50WXA150MEFC10X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50WXA150MEFC10X9
Related Links50WXA150, 50WXA150MEFC10X9 Datasheet, Rubycon Distributor
50WXA150MEFC10X9 Details Description
Related parts for 50WXA150MEFC10X9
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PB 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH HI PERF VCO 36-LLP datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SGE225 SAFETY CONTACT 3420 MM datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 400MA 200 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 200W datasheet.pdf