Rubycon 50WXA680MEFCGC16X16
50WXA680MEFCGC16X16 picture photo
Mfg. Part Number
50WXA680MEFCGC16X16
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50WXA680MEFCGC16X16.pdf
Availability of 50WXA680MEFCGC16X16
QUANTITY
50WXA680MEFCGC16X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50WXA680MEFCGC16X16
Internal Part NumberEIS-50WXA680MEFCGC16X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesWXA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current710mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50WXA680MEFCGC16X16
Related Links50WXA680M, 50WXA680MEFCGC16X16 Datasheet, Rubycon Distributor
50WXA680MEFCGC16X16 Details Description
Related parts for 50WXA680MEFCGC16X16
IDC CABLE - MSR26K/MC26F/MCG26K datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
SNSW 15.1A 1/4 PLAIN70507526 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD123FL datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf