Rubycon 50YXA100MTA8X11.5
50YXA100MTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
50YXA100MTA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXA100MTA8X11.5.pdf
Availability of 50YXA100MTA8X11.5
QUANTITY
50YXA100MTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXA100MTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-50YXA100MTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXA100MTA8X11.5
Related Links50YXA100, 50YXA100MTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXA100MTA8X11.5 Details Description
Related parts for 50YXA100MTA8X11.5
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FILTER LINE 250VAC 36A PANEL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY OS 2KW datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 56POS datasheet.pdf
RES 160K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101.3KPA GAUGE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf