Rubycon 50YXA470MT810X20
50YXA470MT810X20 picture photo
Mfg. Part Number
50YXA470MT810X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXA470MT810X20.pdf
Availability of 50YXA470MT810X20
QUANTITY
50YXA470MT810X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXA470MT810X20
Internal Part NumberEIS-50YXA470MT810X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXA470MT810X20
Related Links50YXA470, 50YXA470MT810X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXA470MT810X20 Details Description
Related parts for 50YXA470MT810X20
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 16POS datasheet.pdf
DSUB-ME-CR-KON AWG24-28;AFS1;RR1 datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf