Rubycon 50YXG1000MEFC16X25
50YXG1000MEFC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
50YXG1000MEFC16X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXG1000MEFC16X25.pdf
Availability of 50YXG1000MEFC16X25
QUANTITY
50YXG1000MEFC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXG1000MEFC16X25
Internal Part NumberEIS-50YXG1000MEFC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXG1000MEFC16X25
Related Links50YXG1000, 50YXG1000MEFC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXG1000MEFC16X25 Details Description
Related parts for 50YXG1000MEFC16X25
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16DIP datasheet.pdf
RES 28 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8SOP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 34 POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 5% 9W 3921 datasheet.pdf