Rubycon 50YXG1000MEFC18X20
50YXG1000MEFC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
50YXG1000MEFC18X20
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXG1000MEFC18X20.pdf
Availability of 50YXG1000MEFC18X20
QUANTITY
50YXG1000MEFC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXG1000MEFC18X20
Internal Part NumberEIS-50YXG1000MEFC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXG1000MEFC18X20
Related Links50YXG1000, 50YXG1000MEFC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXG1000MEFC18X20 Details Description
Related parts for 50YXG1000MEFC18X20
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
TIE PUSH-MT REL WING HS BLK 4.7" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.55A 8DIP datasheet.pdf
SW ROTARY SP 2-12POS BK KNOB PC datasheet.pdf
HDR RA DR .100 GP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf