Rubycon 50YXG1500MEFC16X35.5
50YXG1500MEFC16X35.5 picture photo
Mfg. Part Number
50YXG1500MEFC16X35.5
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXG1500MEFC16X35.5.pdf
Availability of 50YXG1500MEFC16X35.5
QUANTITY
50YXG1500MEFC16X35.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXG1500MEFC16X35.5
Internal Part NumberEIS-50YXG1500MEFC16X35.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXG1500MEFC16X35.5
Related Links50YXG1500M, 50YXG1500MEFC16X35.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXG1500MEFC16X35.5 Details Description
Related parts for 50YXG1500MEFC16X35.5
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 16SOP datasheet.pdf
RACK CABINET 51.25X24.19X 32.62" datasheet.pdf
PANEL FRONT 28X19X0.07" BLACK datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH DL BUCK CHOP SP3 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf