Rubycon 50YXG680MEFCG412.5X30
50YXG680MEFCG412.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
50YXG680MEFCG412.5X30
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXG680MEFCG412.5X30.pdf
Availability of 50YXG680MEFCG412.5X30
QUANTITY
50YXG680MEFCG412.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXG680MEFCG412.5X30
Internal Part NumberEIS-50YXG680MEFCG412.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXG680MEFCG412.5X30
Related Links50YXG680ME, 50YXG680MEFCG412.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXG680MEFCG412.5X30 Details Description
Related parts for 50YXG680MEFCG412.5X30
FIXED IND 1.2MH 200MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC PWR SPLY STEP DOWN 32-TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIL FEMALE CRIMP HOUSING 2X6POS datasheet.pdf
SCD 3.81/24/90F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 15 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
ADAPTER USB A M 2X MINI-DIN6 F datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 230V GREEN datasheet.pdf