Rubycon 50YXH1500MEFCGC16X35.5
50YXH1500MEFCGC16X35.5 picture photo
Mfg. Part Number
50YXH1500MEFCGC16X35.5
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXH1500MEFCGC16X35.5.pdf
Availability of 50YXH1500MEFCGC16X35.5
QUANTITY
50YXH1500MEFCGC16X35.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXH1500MEFCGC16X35.5
Internal Part NumberEIS-50YXH1500MEFCGC16X35.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXH1500MEFCGC16X35.5
Related Links50YXH1500ME, 50YXH1500MEFCGC16X35.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXH1500MEFCGC16X35.5 Details Description
Related parts for 50YXH1500MEFCGC16X35.5
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 806 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 271K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
EXTENSION CABLE 2M FOR LH-50 datasheet.pdf
TERM SPLICE INS 2.5" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf