Rubycon 50YXJ220MT810X16
50YXJ220MT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
50YXJ220MT810X16
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXJ220MT810X16.pdf
Availability of 50YXJ220MT810X16
QUANTITY
50YXJ220MT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXJ220MT810X16
Internal Part NumberEIS-50YXJ220MT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXJ220MT810X16
Related Links50YXJ220, 50YXJ220MT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXJ220MT810X16 Details Description
Related parts for 50YXJ220MT810X16
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 200MHZ SMA datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CABLE 5POS PLUG R/A 2M datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 500V RADIAL datasheet.pdf
ENCLOSURE ASSEMBLY datasheet.pdf
CABLE CLAMP .19" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf