Rubycon 50YXJ3.3MT15X11
50YXJ3.3MT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
50YXJ3.3MT15X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXJ3.3MT15X11.pdf
Availability of 50YXJ3.3MT15X11
QUANTITY
50YXJ3.3MT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXJ3.3MT15X11
Internal Part NumberEIS-50YXJ3.3MT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current53mA
Impedance2.2 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXJ3.3MT15X11
Related Links50YXJ3., 50YXJ3.3MT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXJ3.3MT15X11 Details Description
Related parts for 50YXJ3.3MT15X11
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.3K OHM 5% AXL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 40TSOP datasheet.pdf
SELECTOR SWITCH datasheet.pdf
MICRO 15C S 8" WHT FLOAT datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf