Rubycon 50ZL150MEFC10X12.5
50ZL150MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
50ZL150MEFC10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZL150MEFC10X12.5.pdf
Availability of 50ZL150MEFC10X12.5
QUANTITY
50ZL150MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZL150MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-50ZL150MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current979mA
Impedance61 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZL150MEFC10X12.5
Related Links50ZL150ME, 50ZL150MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZL150MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 50ZL150MEFC10X12.5
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28HWQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 802 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 19COND 14AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
NTC 2.2KOHM 5% 3950K 1% datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
FUSE 3A TRACTION (5) datasheet.pdf