Rubycon 50ZL680MEFC12.5X30
50ZL680MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
50ZL680MEFC12.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZL680MEFC12.5X30.pdf
Availability of 50ZL680MEFC12.5X30
QUANTITY
50ZL680MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZL680MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-50ZL680MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZL680MEFC12.5X30
Related Links50ZL680ME, 50ZL680MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZL680MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 50ZL680MEFC12.5X30
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II CLIP 28CKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
TIE HOLDER #6 SCREW 1.1X1.1" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 820MA 260 MOHM datasheet.pdf