Rubycon 50ZL680MEFCG412.5X30
50ZL680MEFCG412.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
50ZL680MEFCG412.5X30
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZL680MEFCG412.5X30.pdf
Availability of 50ZL680MEFCG412.5X30
QUANTITY
50ZL680MEFCG412.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZL680MEFCG412.5X30
Internal Part NumberEIS-50ZL680MEFCG412.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZL680MEFCG412.5X30
Related Links50ZL680MEF, 50ZL680MEFCG412.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZL680MEFCG412.5X30 Details Description
Related parts for 50ZL680MEFCG412.5X30
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK ORNG XG 50/125 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
3900UF 10V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf
LED COB WHT DIFF 5700K 300MA SMD datasheet.pdf