Rubycon 50ZLH470MEFCG412.5X20
50ZLH470MEFCG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
50ZLH470MEFCG412.5X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZLH470MEFCG412.5X20.pdf
Availability of 50ZLH470MEFCG412.5X20
QUANTITY
50ZLH470MEFCG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZLH470MEFCG412.5X20
Internal Part NumberEIS-50ZLH470MEFCG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.128A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZLH470MEFCG412.5X20
Related Links50ZLH470ME, 50ZLH470MEFCG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZLH470MEFCG412.5X20 Details Description
Related parts for 50ZLH470MEFCG412.5X20
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
E-CAT ENCODER OPEN COL 2 IN datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
A5 1.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
HAN PORT RJ45, VGA (3' CABLE) datasheet.pdf
FUSE LINK X 2A 8.5" datasheet.pdf