Rubycon 50ZLH56MEFCTA6.3X11
50ZLH56MEFCTA6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
50ZLH56MEFCTA6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZLH56MEFCTA6.3X11.pdf
Availability of 50ZLH56MEFCTA6.3X11
QUANTITY
50ZLH56MEFCTA6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZLH56MEFCTA6.3X11
Internal Part NumberEIS-50ZLH56MEFCTA6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current192.5mA
Impedance140 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZLH56MEFCTA6.3X11
Related Links50ZLH56ME, 50ZLH56MEFCTA6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZLH56MEFCTA6.3X11 Details Description
Related parts for 50ZLH56MEFCTA6.3X11
CONN CAP 20POS MINI UNIV-MATE 2 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV 5DSBGA datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 16CH SERIAL 56LFCSP datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIREFLEX FIBERGLASS 2.25" RD 50' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
INSERT RCA JACK COUPLER datasheet.pdf
MICRO 25C S 120" RBW NI datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf