Rubycon 50ZLJ150MCR10X12.5
50ZLJ150MCR10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
50ZLJ150MCR10X12.5
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZLJ150MCR10X12.5.pdf
Availability of 50ZLJ150MCR10X12.5
QUANTITY
50ZLJ150MCR10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZLJ150MCR10X12.5
Internal Part NumberEIS-50ZLJ150MCR10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA @ 120Hz
Impedance73 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZLJ150MCR10X12.5
Related Links50ZLJ150M, 50ZLJ150MCR10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZLJ150MCR10X12.5 Details Description
Related parts for 50ZLJ150MCR10X12.5
RELAY SSR 50A 240VAC DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TFLEX 3180 9" X 9" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
HDM MIDPLANE HSG GP POLZ PN AA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 180MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf