TE Connectivity AMP Connectors 510-AG92D-10
510-AG92D-10 picture photo
Mfg. Part Number
510-AG92D-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 10POS TIN-LEAD
Datasheet Download
510-AG92D-10.pdf
Availability of 510-AG92D-10
QUANTITY
510-AG92D-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 510-AG92D-10
Internal Part NumberEIS-510-AG92D-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11,904
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)10 (1 x 10)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin-Lead
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin-Lead
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-
Termination Post Length0.126" (3.20mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)510-AG92D-10
Related Links510-AG, 510-AG92D-10 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
510-AG92D-10 Details Description
Related parts for 510-AG92D-10
FIXED IND 820UH 1A 440 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 13POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf