Silicon Labs 510MAA-CAAG
510MAA-CAAG picture photo
Mfg. Part Number
510MAA-CAAG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 5X7MM
Datasheet Download
510MAA-CAAG.pdf
Availability of 510MAA-CAAG
QUANTITY
510MAA-CAAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 510MAA-CAAG
Internal Part NumberEIS-510MAA-CAAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSi510
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range170MHz ~ 250MHz
FunctionEnable/Disable
OutputCMOS, Dual (In-Phase)
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)26mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.071" (1.80mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)510MAA-CAAG
Related Links510MA, 510MAA-CAAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
510MAA-CAAG Details Description
Related parts for 510MAA-CAAG
IC PWR SUPPLY SEQUENCER 36SSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 221 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAW FILTER RF 897.5MHZ SM3030-6 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 50MA 125 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf