| Internal Part Number | EIS-511-26-08-BL-0025F | |
| Standard Package | 400 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Modular - Flat Cable | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Cable Type | Straight | |
| Number of Conductors | 8 | |
| Length - Coil Retracted | - | |
| Length - Coil Extended | - | |
| Length | 25.0' (7.62m) | |
| Jacket Color | Black | |
| Wire Gauge | 26 AWG | |
| Conductor Strand | 7/0.0063" | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Cable Width | 0.346" (8.80mm) | |
| Cable Height | 0.097" (2.46mm) | |