| Internal Part Number | EIS-5110F3-5V | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | 5110F | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Amber | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) | |
| Voltage | 5V | |
| Current | 15mA | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm (T-1) | |