Silicon Labs 511ABA100M000BAG
511ABA100M000BAG picture photo
Mfg. Part Number
511ABA100M000BAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
511ABA100M000BAG.pdf
Availability of 511ABA100M000BAG
QUANTITY
511ABA100M000BAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 511ABA100M000BAG
Internal Part NumberEIS-511ABA100M000BAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi511
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)43mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.050" (1.28mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511ABA100M000BAG
Related Links511ABA10, 511ABA100M000BAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
511ABA100M000BAG Details Description
Related parts for 511ABA100M000BAG
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
CABLE TIE EXT HVY NAT 20.1" datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN CM HV TO220 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC LLP75 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL ANGL PIN datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" YEL JACKP datasheet.pdf