Silicon Labs 511ABA100M000BAG
511ABA100M000BAG picture photo
Mfg. Part Number
511ABA100M000BAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
511ABA100M000BAG.pdf
Availability of 511ABA100M000BAG
QUANTITY
511ABA100M000BAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 511ABA100M000BAG
Internal Part NumberEIS-511ABA100M000BAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi511
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)43mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.050" (1.28mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511ABA100M000BAG
Related Links511ABA10, 511ABA100M000BAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
511ABA100M000BAG Details Description
Related parts for 511ABA100M000BAG
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG STP UP W/AMP 40-TQFN datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC 80POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HAR-BUS HM TOP TOOL HAR-BUS HM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
100V NPN LOW SATURATION MEDIUM POWER TRANSISTOR IN SOT89 IC datasheet.pdf