Silicon Labs 511ABA155M520AAG
511ABA155M520AAG picture photo
Mfg. Part Number
511ABA155M520AAG
Brief Description
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
511ABA155M520AAG.pdf
Availability of 511ABA155M520AAG
QUANTITY
511ABA155M520AAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 511ABA155M520AAG
Internal Part NumberEIS-511ABA155M520AAG
Standard Package50
SeriesSi511
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency155.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)43mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511ABA155M520AAG
Related Links511ABA15, 511ABA155M520AAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
511ABA155M520AAG Details Description
Related parts for 511ABA155M520AAG
JUMPER-H1507TR/A2015W/H1505TR 8" datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A3049B/X 6" datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
RELAY SSR 1000VDC I4-PAC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf