Silicon Labs 511BBA74M2500BAGR
511BBA74M2500BAGR picture photo
Mfg. Part Number
511BBA74M2500BAGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 74.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
511BBA74M2500BAGR.pdf
Availability of 511BBA74M2500BAGR
QUANTITY
511BBA74M2500BAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 511BBA74M2500BAGR
Internal Part NumberEIS-511BBA74M2500BAGR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi511
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.050" (1.28mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511BBA74M2500BAGR
Related Links511BBA74, 511BBA74M2500BAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
511BBA74M2500BAGR Details Description
Related parts for 511BBA74M2500BAGR
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN SOCKET HSNG FLEX 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CBL STR FMALE-R/A FMALE 5POS 3' datasheet.pdf
CO2/TEMP SENS WALL MNT DUAL OUT datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 70A DO203AB datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% DFN datasheet.pdf