Silicon Labs 511FBA-BAAG
511FBA-BAAG picture photo
Mfg. Part Number
511FBA-BAAG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 2.5V LVDS 25PPM 5X7MM
Datasheet Download
511FBA-BAAG.pdf
Availability of 511FBA-BAAG
QUANTITY
511FBA-BAAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 511FBA-BAAG
Internal Part NumberEIS-511FBA-BAAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSi511
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range125MHz ~ 169.999MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)23mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.071" (1.80mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511FBA-BAAG
Related Links511FB, 511FBA-BAAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
511FBA-BAAG Details Description
Related parts for 511FBA-BAAG
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf