Silicon Labs 511FBA100M000AAGR
511FBA100M000AAGR picture photo
Mfg. Part Number
511FBA100M000AAGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
511FBA100M000AAGR.pdf
Availability of 511FBA100M000AAGR
QUANTITY
511FBA100M000AAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 511FBA100M000AAGR
Internal Part NumberEIS-511FBA100M000AAGR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi511
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511FBA100M000AAGR
Related Links511FBA10, 511FBA100M000AAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
511FBA100M000AAGR Details Description
Related parts for 511FBA100M000AAGR
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 48POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf