Silicon Labs 511RAA-AAAG
511RAA-AAAG picture photo
Mfg. Part Number
511RAA-AAAG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM
Datasheet Download
511RAA-AAAG.pdf
Availability of 511RAA-AAAG
QUANTITY
511RAA-AAAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 511RAA-AAAG
Internal Part NumberEIS-511RAA-AAAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSi511
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range100kHz ~ 124.999MHz
FunctionEnable/Disable
OutputCMOS, Dual (In-Phase)
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)26mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.071" (1.80mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511RAA-AAAG
Related Links511RA, 511RAA-AAAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
511RAA-AAAG Details Description
Related parts for 511RAA-AAAG
RES 487K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 24-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 31.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 208BGA datasheet.pdf
CONN HOOD SZE16 datasheet.pdf
SPEAKER - SAMBO WATERPROOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf