Silicon Labs 511SCB-CAAG
511SCB-CAAG picture photo
Mfg. Part Number
511SCB-CAAG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM
Datasheet Download
511SCB-CAAG.pdf
Availability of 511SCB-CAAG
QUANTITY
511SCB-CAAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 511SCB-CAAG
Internal Part NumberEIS-511SCB-CAAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSi511
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range170MHz ~ 250MHz
FunctionEnable/Disable
OutputCMOS, Dual (Complimentary)
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)26mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.071" (1.80mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511SCB-CAAG
Related Links511SC, 511SCB-CAAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
511SCB-CAAG Details Description
Related parts for 511SCB-CAAG
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FAN GUARD METAL STEEL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZA16 PG21 datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 35MA 46 OHM TH datasheet.pdf
JT 13C 13#22M PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf