Preci-Dip 514-83-192M16-001148
514-83-192M16-001148 picture photo
Mfg. Part Number
514-83-192M16-001148
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET BGA 192POS GOLD
Datasheet Download
514-83-192M16-001148.pdf
Availability of 514-83-192M16-001148
QUANTITY
514-83-192M16-001148 Order Process
Ship out your order
Specifications of 514-83-192M16-001148
Internal Part NumberEIS-514-83-192M16-001148
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series514
PackagingBulk
TypeBGA
Number of Positions or Pins (Grid)192 (16 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating29.5µin (0.75µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.055" (1.40mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)514-83-192M16-001148
Related Links514-83-192, 514-83-192M16-001148 Datasheet, Preci-Dip Distributor
514-83-192M16-001148 Details Description
Related parts for 514-83-192M16-001148
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 350MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 202MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 127OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf