Preci-Dip 514-83-255M16-001148
514-83-255M16-001148 picture photo
Mfg. Part Number
514-83-255M16-001148
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET BGA 255POS GOLD
Datasheet Download
514-83-255M16-001148.pdf
Availability of 514-83-255M16-001148
QUANTITY
514-83-255M16-001148 Order Process
Ship out your order
Specifications of 514-83-255M16-001148
Internal Part NumberEIS-514-83-255M16-001148
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series514
PackagingBulk
TypeBGA
Number of Positions or Pins (Grid)255 (16 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating29.5µin (0.75µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.055" (1.40mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)514-83-255M16-001148
Related Links514-83-255, 514-83-255M16-001148 Datasheet, Preci-Dip Distributor
514-83-255M16-001148 Details Description
Related parts for 514-83-255M16-001148
IC ADC 13BIT SPI 1CH 100K 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD OR LED 8 PORT datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
FUSE 1100A 1000V 3BKN/75 AR UR datasheet.pdf