Preci-Dip 514-83-256M16-000148
514-83-256M16-000148 picture photo
Mfg. Part Number
514-83-256M16-000148
Brief Description
CONN SOCKET BGA 256POS GOLD
Datasheet Download
514-83-256M16-000148.pdf
Availability of 514-83-256M16-000148
QUANTITY
514-83-256M16-000148 Order Process
Ship out your order
Specifications of 514-83-256M16-000148
Internal Part NumberEIS-514-83-256M16-000148
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package24
TypeBGA
Number of Positions or Pins (Grid)256 (16 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating29.5µin (0.75µm)
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.055" (1.40mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)514-83-256M16-000148
Related Links514-83-256, 514-83-256M16-000148 Datasheet, Preci-Dip Distributor
514-83-256M16-000148 Details Description
Related parts for 514-83-256M16-000148
Crystal 8.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 35POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
BOARD DEV FOR EPC2010 200V GAN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3ST SGL N-INV 6SON datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf