Preci-Dip 514-87-356M26-001148
514-87-356M26-001148 picture photo
Mfg. Part Number
514-87-356M26-001148
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET BGA 356POS GOLD
Datasheet Download
514-87-356M26-001148.pdf
Availability of 514-87-356M26-001148
QUANTITY
514-87-356M26-001148 Order Process
Ship out your order
Specifications of 514-87-356M26-001148
Internal Part NumberEIS-514-87-356M26-001148
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series514
PackagingBulk
TypeBGA
Number of Positions or Pins (Grid)356 (26 x 26)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.055" (1.40mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)514-87-356M26-001148
Related Links514-87-356, 514-87-356M26-001148 Datasheet, Preci-Dip Distributor
514-87-356M26-001148 Details Description
Related parts for 514-87-356M26-001148
IC REG LDO 3.3V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET COAX SIZE 9 STRGHT datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR SHORT T datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 1.2A 16LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
THYRISTOR 65V 50A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
PMI CAP YLW STOVEPIPE 11/16 datasheet.pdf
SENSOR NPN 1000MM 12-24VDC datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf