| Internal Part Number | EIS-51701-10000404AALF | |
| Standard Package | 990 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Backplane Connectors - Specialized | |
| Series | PwrBlade® | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Usage | - | |
| Connector Type | Header, Male Pins and Blades | |
| Connector Style | Blade Power | |
| Number of Positions | 8 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 4 | |
| Number of Columns | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Contact Layout, Typical | 4 Signal, 4 Power | |
| Features | Board Lock, Mating Guide | |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Black | |
| Current Rating | - | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |