FFF 51701-10002408CCLF
51701-10002408CCLF picture photo
Mfg. Part Number
51701-10002408CCLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE VERT LF HDR
Datasheet Download
51701-10002408CCLF.pdf
Availability of 51701-10002408CCLF
QUANTITY
51701-10002408CCLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51701-10002408CCLF
Internal Part NumberEIS-51701-10002408CCLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating 26/Apr/2013
Standard Package22
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical24 Signal, 8 Power
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51701-10002408CCLF
Related Links51701-100, 51701-10002408CCLF Datasheet, FFF Distributor
51701-10002408CCLF Details Description
Related parts for 51701-10002408CCLF
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CA SM LDS SCAPC-SC/UPC(NG) datasheet.pdf
THUMB SCREW KNOB 10-24 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 80VDC datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 5MM datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 30A datasheet.pdf