| Internal Part Number | EIS-51701-10002804AALF | |
| Standard Package | 132 | |
| Connector Style | Blade Power | |
| Number of Positions | 32 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 4 | |
| Number of Columns | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Contact Layout, Typical | 28 Signal, 4 Power | |
| Features | Board Lock, Mating Guide | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |