FFF 51701-10003204AALF
51701-10003204AALF picture photo
Mfg. Part Number
51701-10003204AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T HDR POWERBLADE
Datasheet Download
51701-10003204AALF.pdf
Availability of 51701-10003204AALF
QUANTITY
51701-10003204AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51701-10003204AALF
Internal Part NumberEIS-51701-10003204AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package198
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical32 Signal, 4 Power
FeaturesBoard Lock, Mating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51701-10003204AALF
Related Links51701-100, 51701-10003204AALF Datasheet, FFF Distributor
51701-10003204AALF Details Description
Related parts for 51701-10003204AALF
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 4A 28V datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf