FFF 51702-10402000AALF
51702-10402000AALF picture photo
Mfg. Part Number
51702-10402000AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T HDR POWERBLADE
Datasheet Download
51702-10402000AALF.pdf
Availability of 51702-10402000AALF
QUANTITY
51702-10402000AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51702-10402000AALF
Internal Part NumberEIS-51702-10402000AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package528
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical20 Signal, 4 Power
FeaturesBoard Lock, Mating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51702-10402000AALF
Related Links51702-104, 51702-10402000AALF Datasheet, FFF Distributor
51702-10402000AALF Details Description
Related parts for 51702-10402000AALF
IC TXRX RS-232 4:5 5V LP 28SSOP datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SMART SLAVE IP67 8 NPN OUTPUTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 2W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 37C S /33 10CR 72" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf