FFF 51720-10002403AALF
51720-10002403AALF picture photo
Mfg. Part Number
51720-10002403AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
R/A HDR POWERBLADE
Datasheet Download
51720-10002403AALF.pdf
Availability of 51720-10002403AALF
QUANTITY
51720-10002403AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51720-10002403AALF
Internal Part NumberEIS-51720-10002403AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package528
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical24 Signal, 3 Power
FeaturesBoard Lock, Mating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51720-10002403AALF
Related Links51720-100, 51720-10002403AALF Datasheet, FFF Distributor
51720-10002403AALF Details Description
Related parts for 51720-10002403AALF
HOOK-UP STRND 26AWG RED 100' datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 32VAC 63VDC 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W SMB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 740MA 338 MOHM datasheet.pdf
RES 3.84 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC BUFFER DVR 3-ST QUAD 14DHVQFN datasheet.pdf
LED COB WHT 26.5MM 2700K 90CRI datasheet.pdf
CAP POLY 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf