| Internal Part Number | EIS-51721-10002404ABLF | |
| Standard Package | 528 | |
| Connector Style | Blade Power | |
| Number of Positions | 28 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 4 | |
| Number of Columns | - | |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle | |
| Termination | Solder | |
| Contact Layout, Typical | 24 Signal, 4 Power | |
| Features | Mating Guide | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |
| Voltage Rating | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 51721-10002404ABLF | |
| Related Links | 51721-100, 51721-10002404ABLF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 813-22-052-30-000101 | CONN SPRING CONT 52 POS .137 SMD | datasheet.pdf | |