FFF 51722-10202000AALF
51722-10202000AALF picture photo
Mfg. Part Number
51722-10202000AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE R/A LF HDR
Datasheet Download
51722-10202000AALF.pdf
Availability of 51722-10202000AALF
QUANTITY
51722-10202000AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51722-10202000AALF
Internal Part NumberEIS-51722-10202000AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package495
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical20 Signal, 2 Power
FeaturesBoard Lock, Mating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51722-10202000AALF
Related Links51722-102, 51722-10202000AALF Datasheet, FFF Distributor
51722-10202000AALF Details Description
Related parts for 51722-10202000AALF
RES 56 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 31A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LATCH PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf