FFF 51740-10302005AALF
51740-10302005AALF picture photo
Mfg. Part Number
51740-10302005AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T REC POWERBLADE
Datasheet Download
51740-10302005AALF.pdf
Availability of 51740-10302005AALF
QUANTITY
51740-10302005AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51740-10302005AALF
Internal Part NumberEIS-51740-10302005AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package396
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical20 Signal, 8 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51740-10302005AALF
Related Links51740-103, 51740-10302005AALF Datasheet, FFF Distributor
51740-10302005AALF Details Description
Related parts for 51740-10302005AALF
CONN RECEPT 16POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 3W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC CTRLR INT 256CH 323-FCLBGA datasheet.pdf
CONN COAX JACK R/A 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.296K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Crystal 10.5000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf