FFF 51740-10400804AA
51740-10400804AA picture photo
Mfg. Part Number
51740-10400804AA
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T REC POWERBLADE
Datasheet Download
51740-10400804AA.pdf
Availability of 51740-10400804AA
QUANTITY
51740-10400804AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51740-10400804AA
Internal Part NumberEIS-51740-10400804AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating 26/Apr/2013
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical8 Signal, 8 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51740-10400804AA
Related Links51740-10, 51740-10400804AA Datasheet, FFF Distributor
51740-10400804AA Details Description
Related parts for 51740-10400804AA
LED T-3 1/4 RED MULTI 24V BAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MODEM CELLULAR QUAD GPRS HSPA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V JB 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf