FFF 51740-10401204AA
51740-10401204AA picture photo
Mfg. Part Number
51740-10401204AA
Datasheet Download
51740-10401204AA.pdf
Availability of 51740-10401204AA
QUANTITY
51740-10401204AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51740-10401204AA
Internal Part NumberEIS-51740-10401204AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating 26/Apr/2013
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package33
Connector StyleBlade Power
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical12 Signal, 8 Power
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51740-10401204AA
Related Links51740-10, 51740-10401204AA Datasheet, FFF Distributor
51740-10401204AA Details Description
Related parts for 51740-10401204AA
Crystal 5.9904MHz 30ppm Series 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.25W DO214AC datasheet.pdf