FFF 51741-10000810AA
51741-10000810AA picture photo
Mfg. Part Number
51741-10000810AA
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T REC POWERBLADE
Datasheet Download
51741-10000810AA.pdf
Availability of 51741-10000810AA
QUANTITY
51741-10000810AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51741-10000810AA
Internal Part NumberEIS-51741-10000810AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package352
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical8 Signal, 10 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51741-10000810AA
Related Links51741-10, 51741-10000810AA Datasheet, FFF Distributor
51741-10000810AA Details Description
Related parts for 51741-10000810AA
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
IGBT SMPS N-CHAN 600V SOT-227 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC MUX CMOS DUAL-4CH LV 18-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf